akhgar
23 دی 1401 - 13:56

آمریکا: ایران مهم‌ترین منبع کمک امنیتی به روسیه است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری مدعی شد ایران مهم‌ترین منبع کمک‌های امنیتی به روسیه است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر در نشست خبری شامگاه پنجشنبه از روابط میان ایران و روسیه ابراز نگرانی کرد و گفت که آمریکا این رابطه را به دقت تحت نظر دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا در پاسخ به سوال یک خبرنگار که مدعی شده بود ایران تسلیحات به روسیه صادر می‌کند گفت: «ارزیابی کلی ما تغییر نکرده. ایران همچنان مهم‌ترین منبع کمک‌های امنیتی به روسیه است. رابطه رو به رشدی بین ایران و روسیه وجود دارد که در ماه‌های گذشته و حتی در افق زمانی طولانی‌تر عمیق شده است.»

او در ادامه گفت: «ما به دقت در حال نظاره هستیم. کماکان درباره ارسال این جنگ‌افزارها ابراز نگرانی می‌کنیم چون می‌دانیم که این فناوری‌ها، علی‌رغم آنچه ممکن است از تهران یا مسکو بشنویم، قرار است یک کار انجام دهند و آن هم کشتن اوکراینی‌ها است؛ این تسلیحات قرار است به کشور اوکراین صدمه وارد کنند و در بسیاری از موارد زیرساخت‌های شهری این کشور را تخریب کنند.»

این ادعاهای آمریکا در حالی است که رئیس‌ جمهور اسلامی ایران روز چهارشنبه در گفت وگوی تلفنی با رییس جمهور فدراسیون روسیه، بر آمادگی ایران برای نقش‌آفرینی فعال و سازنده در جهت پایان دادن به جنگ اوکراین تاکید کرد.

غرب به رهبری آمریکا از ماهها پیش همزمان با تشدید تنش‌ها در جنگ اوکراین، ادعاهایی ضد ایرانی را مطرح کرده که تهران آن را قاطعانه رد می‌کند. آمریکا ابتدا ادعای ارسال پهپادهای ایرانی را مطرح کرد و پس از آن از انتقال احتمالی موشک‌های زمین به زمین از سوی ایران به روسیه برای استفاده در این جنگ مطرح کرده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 974280